מהי מידת יעילותה של השיטה במניעת היריון?

ראשית חשוב להבהיר כי אין 100% יעילות בשום שיטה למניעת היריון. לכל אמצעי מניעה יש את שיעורי היעילות שלו, כאשר היעילים ביותר עמודים על 97-99 אחוזים. עם זאת, שימוש נכון, מדויק ועקבי בשיטה מציע לאישה שיעורי יעילות גבוהים ביותר, בדומה לאמצעי המניעה האחרים.

השיטה היא למעשה שילוב של שלוש שיטות מעקב: האחת, שיטת מעקב הפרשות ("Billings"/ Ovulation method), השנייה- מדידת חום השחר, והשלישית- בדיקת השתנות צוואר הרחם. שילוב המעקב אחר שלושת הקריטריונים האלה יחד וההצלבה ביניהם, תוך הגדרת כללים ברורים של שימוש בסימנים,  נותנים לשיטה אחוזי יעילות של כ- 98% למי שמיישמת אותה באופן מושלם. *

באופן מעשי, אחוזי היעילות משתנים ותלויים מאוד בהדרכה הנכונה והמדויקת שהאישה מקבלת, באופן שבו היא מיישמת את השיטה ואת כלליה, כמה סיכונים היא בוחרת לקחת, מהי מידת הניסיון שלה בשיטה ועוד.

אחוזי היעילות המעשית של השיטה עולים באופן משמעותי לאחר השנה הראשונה של השימוש בה, ועבור נשים שמיישמות אותה שנים רבות בצורה נכונה הם משתווים ליעילות המושלמת. 

השיטה מניחה את האחריות למניעת ההיריון בידי האישה, שבהנחה שהיא מנהלת את המעקב באופן מסודר ואחראי, יש לה את כל הנתונים להחליט לגבי כל יום נתון, האם היא פורייה בו או לא.

מדריכות מוסמכות של שיטת המודעות לפוריות עוזרות לאישה לברר עם עצמה לפני לימוד השיטה, אם היא אכן מתאימה לה מבחינת משמעת עצמית, אורח חיים, הרגלים וכד', ומבחינת מידת האחריות שהיא מעוניינת לקבל על פוריותה.  החודשים הראשונים הם חודשים המוקדשים ללמידה ותירגול. במהלך החודשים האלה, בלווי צמוד של המדריכה ותוך בחינת המגמות של האישה, היא מתחילה ליישם את כללי השיטה באופן הדרגתי וזהיר, ורק לאחר כמה חודשים של היכרות עם הגוף, רכישות ניסיון וביטחון בשיטה, כל אישה תחליט מתי הרגע הנכון לה להתחיל ליישם את השיטה במלואה, לאורך המחזור כולו.

* מתוך:

Contraceptive Technology, 17th Edition by Robert A. Hatcher, James Trussell, Anita L. Nelson, and Willard Cates Jr

לייבסיטי - בניית אתרים